Linjen visar ungefär var rutten går – inte en exakt farled. Kartdata © OpenStreetMap-bidragsgivare, sjömärken © OpenSeaMap.
Säkerhet: Öppet hav med 7–12 km mellan skären, kallt vatten och stora fartyg som korsar din väg. Paddla bara i ett stabilt väderfönster med svag vind och god sikt, i sällskap och med VHF, och klä dig efter vattentemperaturen.
Så går rutten
Du startar vid Vässarös brygga i Strömsviken på norra Singö, där Vässarös egna båtar hämtar gäster. Därifrån paddlar du ut genom Strömssundet och sätter kurs på Skogsskäret och Stor-Roten. Nästa hopp är till Understen, där Sveriges näst högsta fyr står, 39 meter hög.
Sedan kommer den långa passagen till Märket. Sträckan anges ofta till ca 15 km, men mätt mellan skären på kartan är den närmare 12 km. Märket är ett litet kalt skär mitt i havet med en fyr från 1885, och gränsen mellan Sverige och Finland (Åland) går tvärs över ön. Därefter följer två öppna sträckor på 7–8 km vardera, via Yttre Borgen till norra Ängeskär. Sista biten går längs Västeröns västsida, förbi Borgflyttan och in till Berghamn i Eckerö.
Totalt är rutten ca 50 km, vilket är mycket för en dag.
Bra att veta
- Fartygstrafik: Mellan Understen och Märket korsar du ett stråk där stora fartyg går i nord–sydlig riktning. Ett fartyg som ser ut som en prick vid horisonten kan vara framme hos dig på kort tid. Över Ålands hav går också färjorna Grisslehamn–Eckerö och Kapellskär–Mariehamn.
- Landstigning: Märket saknar hamn, och i grov sjö kan det vara svårt att ta sig i land.
- Kommunikation: Det finns mobiltäckning på Märket, men den är inte pålitlig ute på fjärden. Paddlare som gjort turen rekommenderar en handhållen VHF. Sjöräddningen hör kanal 16 dygnet runt.
- Tull: Åland hör till EU:s tullområde men inte till skatteområdet. Kolla vad du får ta med dig innan du åker.
- Fåglar: I Ålands fågelskyddsområden är det förbjudet att gå i land 15 mars–31 juli. Titta på landskapsregeringens lista innan du slår läger.
Kräver vana
Det här är en rutt jag gärna rekommenderar till dig som redan har paddlat långa sträckor på öppet hav. Du ska klara räddningar på egen hand i vågor, kunna navigera med kompass och ha paddlat 40–50 km på en dag förut. Håll datumet flexibelt. Vänta hellre flera helger på rätt prognos än att tvinga fram en fast dag. Paddla aldrig ut i dimma.
Hur långt är det att paddla till Åland?
Från Singö till Eckerö via Understen och Märket är det ca 50 km. Den längsta öppna sträckan, Understen–Märket, anges ofta till ca 15 km.
Kan man gå i land på Märket?
Ja, i lugnt väder. Skäret är lågt och saknar hamn, så i grov sjö kan det vara svårt att landa.
Behöver jag VHF?
Det rekommenderas starkt. Mobiltäckningen är inte pålitlig på fjärden, och på VHF når du både Sjöräddningen och fartyg i närheten.